Vitráží se obecně rozumí umělecké nebo dekorativní zasklení. To znamená, že vitráž je možno využít všude tam, kde používáme ploché sklo. Konkrétní provedení je závislé na použité technice.
Co to vlastně vitráž jeVitráží se obecně rozumí umělecké nebo dekorativní zasklení. To znamená, že vitráž je možno využít všude tam, kde používáme ploché sklo. Konkrétní provedení je závislé na použité technice. Postup výrobyNa počátku stojí výtvarný návrh (design, dekor) vitráže. Ten musíme překreslit na tvrdší papír ve skutečné velikosti konečné vitráže. Návrh pak speciálními nůžkami rozstříháme na jednotlivé kousky papíru (šablony), podle kterých pak ručně nařežeme jednotlivé díly skla, ze kterých bude vitráž složena. Toto ploché sklo je buď strojně, nebo ručně vyrobeno. Techniky, které při naší práci využívámeKlasická vitráž skládaná do olova Využití vitrážíVýplně dveří , oken a nábytku.
Počátky výroby vitráží u násPrvní zmínky o vitrážích jsou ve spisu Theofila Tresbitia z přelomu 11. a 12. století. Ze století 12. a 13. se dochovaly záznamy o vzniku lesních hutí v oblasti Lotrinska, Hesenska, Durynska a Českého lesa, kde se vyráběly skleněné kotoučky pro zasklívání gotických chrámových oken. Tyto kotoučky zvané "bucny" jsou dodnes typické pro vitráže v sakrálních stavbách. Můžeme se domnívat, že neznalost technologie výroby velkých rozměrů plochého skla v podstatě podnítila vznik vitráže. Tento závěr podporuje i to, co v knize Architektura - svědectví dob píše B. Syrový a kol. o gotickém okně : "Gotické okno bylo vysoké a nahoře zakončené lomeným obloukem. Tak velké okno bylo nutno zasklít. |